Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mezi Strakonicemi a Sušicí je záhadný trojúhelník tvořený obcemi Zvotoky, Tažovice a Škůdra. Všechno dohromady je to vlastně Škůdra, tedy Nová Škůdra, protože ta stará byla na kopci v lesích. Odtamtud se hlídal kraj - ještě jsou tam vidět základy. Kdo se nevyzná v místních poměrech, diví se že tu najednou narazí na úřední ceduli "Růžové údolí". To přece vůbec není na mapě! "Tatínek mi vyprávěl že se to tu dřív jmenovalo Skodra a psalo se to Scodra." vzpomíná paní Marie Kutičková. "Tady se vyprávělo, že nad Škůdrou mělo trůn Ďábel. Jedou když sváděl Krista a říkal mu: "všechno co vidíš bude tvoje když se mi budeš klanět", zakryl při těch slovech Škůdru ocasem, aby ji zachoval jen pro sebe. Tady to prej čert chtěl mít jako výminek. Jenže se mu to nepovedlo tak vztekle bouchl ocasem, vznikla tu rozlehlá jáma a té se později začalo říkat Růžové údolí. Růže tu sice nikdy nerostly, ale jabloně ano. A když kvetly, tak bylo opravdu celé údolí růžové" Pak jsme před jednou chalupou objevili Václava a Alici Dolíškovy , kteří trávili podvečerní chvilku uklízením dvorku. "Do krámu chodíval starý pan Růžička, už umřel, a ten vždycky vyprávěl, že všichni muži ze Škůdry od šestnácti let sloužili jako strážní oddíl na hradě Kašperk, a taky tu ve vsi pro Kašperk dělali bukové dříví. On prý si to pamatoval.. Odtamtud co bývala ta stará obec , bylo totiž krásně vidět Rabí a Kašperk "co se kde dílo". No ale potom odstěhovali celou ves pod kopec, protože tady na novém místě byla voda, kterou nahoře neměli..  " 

Škůdře věnovali jazykovědci mnoho článků a předkládali spoustu teorií, ale žádná ještě nebyla jednoznačně přijata. Je docela možné že název zůstal po předslovanském obyvatesltvu.. Tady kolem jsou vůbec divná jména: Tyterec, Zvotoky.. Také by název mohl pocházet od výrazu škudrný, škudlý, což zamená chudý, na nevýnosné lokalitě. Tomu ale odporují pravidla hláskového vývoje (ve jméně Škůdra je "ů" vzniklé z dlouhého "ó", ve slově škudrný vzniklo "u" z jiné samohlásky, takzvaného nosového "o". A také fakt že tu je ono Růžové údolí s jabloněmi, obrácené k východu, chráněné proti nepohodě, tedy úrodné. Původní Škůdra sice stála jinde, ale domácí si stejně chodili vydělávat do světa troubením a bubnováním s cirkusy. Doklad Scodra přirozené vyplývá z historického způsobu zápisu: písmeno "S" mohlo znamenat i hlásku "š", dlouhé "ó" se v češtině měnilo na "uo" a pak na "ů" (např. ve slově  kóň, stól, nóž aj.) "K" se pod vlivem latiny často psalo jako "c". Spokojte se s tím že původ názvu Škůdra je nejasný, ale že se jím zabýváme" říkají jazykovědci.

Ani nápad! My se schválně dáme do vlastního přemýšlení a vymýšlení. Poslouchejte: Stará Scodra se opravdu jmenovala od skudrný, což znamenalo chudý. Taky stála na neplodném místě, vysoko na kopci, odkud sice bylo vidět na hrady, ale vodu abys tam tahal bůhví odkud. Pak vesnici přestěhovali do takového úrodnějšího důlku pod strání a tak už se jim skoro nechtělo říkat Škůdra, spíš místo optimisticky přejmenovali na Růžové údolí, což se ujalo jen z poloviny, protože úředně bylo pořád vedeno jako Škůdra...

(výňatek z knihy Divnopis  - Proč se to tak jmenuje? od autorů Janáč M., Tumlíř P., Harvalík M.)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Measuring Blood Stress

(ACearGreemykap, 8. 10. 2018 4:58)

Torsion bras de quelqu'un est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre determination bat, il pompe le sang par vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/pays-cialis-vente-libre/

Can you copse the squeezing

(AJoireeappeada, 28. 7. 2018 9:27)

Torsion bras de quelqu'un est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre moelle bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-generique-pas-cher-en-france/